KECSKEMÉTI NAPRAFORGÓ FOLTVARRÓKÖR
A világszerte népszerű foltvarrás városunkban is egyre ismertebb, kedveltebb lett az elmúlt néhány év folyamán. Több tanfolyam is indult, ahol az érdeklődők elsajátíthatták e kézimunka alapjait.
Az e tanfolyamokon végzett hölgyekből alakult meg a Kecskeméti Napraforgókör 1998-ban. Kezdetben az Ifjúsági Otthon adott helyet a foglalkozásoknak és az első kiállításoknak. Ahogy nőtt a csoportlétszám, egyre szűkösebb lett a hely, így 2000. július 1-től a Népi Iparművészeti Múzeumban béreltünk termet.
A 2001. július 14-én tartott alakuló közgyűléstől a kör egyesületi formában működik. Az egyesület választott vezetője Berényi Zsuzsanna, akinek öt tagú vezetőség segíti munkáját. Egyesületünk önfenntartó, tagdíjakból tartja fenn magát (terembérlet, eszközvásárlás, stb.) Amennyiben lehetőségünk nyílik rá, pályázunk is.
A kör nagyrészt fiatal, kisgyermekes anyákból áll, bár vannak fiatal nagymamák is, sőt egy szál férfi foltvarróval is büszkélkedhetünk. Néhány tagunk – így ő is – nem kecskeméti, hanem a környező kistelepülésekről jár be a foglalkozásokra, összejövetelekre, de van 1-2 olyan lelkes foltos tagunk aki igen messziről is eljön, hogy együtt lehessünk!
A körből többen tagjai az Országos Foltvarró Céhnek, a területi régió (Bács-Kiskun, Békés, Csongrád és Szolnok megye) vezetője szintén a mi tagunk. Ezt a tisztséget kezdetben Csépányi Csilla töltötte be, második éve pedig Tóth Ildikó a régiófelelős. Évente szerveznek régiós találkozókat, melyekre igen sok lelkes érdeklődő érkezik a négy megyéből, valamint néhányan az országos vezetőségből is. Ugyanígy mi is –néha csak nyolcan-tízen, néha többen – elmegyünk vendégségbe más régiók találkozóira, tapasztalatcseréire.
Az elkészült egyéni és közös munkákból sikeres kiállítást rendeztünk többek között 2000. tavaszán az Ifjúsági Otthonban, 2001. márciusában és 2003. szeptember-októberében pedig a Dán Kulturális Központban. Ez utóbbi kiállítási anyag egy része 2002-ben Dániában volt látható. Ügyes kezű tagjaink rendszeresen szerepelnek országos kiállításokon is (2002-ben pl. Gergelyné Boros Zsuzsika a zsűri különdíját kapta Szekszárdon). Részt vettünk 2002-ben a Megyei Művelődési Központban rendezett Belsőépítészeti és Lakásművészeti Kiállításon is.
Közös munkák készítése általában valamilyen alkalomhoz, eseményhez kapcsolódik. Most épp a kecskeméti Megyei Kórház Gyermekosztálya részére készítünk állatmintás faliképeket.
Nem kis büszkeséggel tölt el bennünket, hogy már külföldi kapcsolattal is rendelkezünk! Az 1999-es Kecskeméti Tavaszi Fesztivál alkalmával csoportvezetőnk, Berényi Zsuzsi megismerkedett egy dán foltvarró hölggyel Viborgból, Kecskemét testvérvárosából.
Az ismeretségből barátság lett, rendszeres levél- és email-váltás, majd 2001. március 19. és 25. között 8 tagú foltvarró-oktatókból álló delegáció látogatott meg körünket. Új technikákat tanítottak, közös varrásokat szerveztek. Rengeteg textilt, foltos újságot, valamint speciális eszközt kaptunk tőlük és nagyos sok érdekességet tanultunk. Ezek után még szorosabb és személyesebb lett a barátság, majd 2003. májusában vendégül láttak bennünket Dániában. Az egy hét alatt sok-sok tapasztalatot, élményt és nem utolsó sorban tudást sikerült begyűjtenünk
Csoportlétszámunk – valószínűleg a sikeres működésnek is köszönhetően- jelentősen megnövekedett, így ismét helyszűkével küzdöttünk, ezért 2004. januárjától a Megyei Művelődési Központ csoportjaként működünk. Itt nem csak helyet kapunk a foglakozásokhoz, hanem évenkénti bemutatkozási lehetőséget is, amire november végén, december elején kerítünk sort. Ilyenkor az év termését mutatjuk meg, illetve szebbnél szebb karácsonyi terítőket, fali képeket, díszeket, egyéb ajándéktárgyakat.
Részt veszünk a művelődési ház pályázatain is, valamint egyéb pályázati lehetőségek is megnyíltak számunkra, ami némi „anyagi gyarapodással” is jár. Így jutottunk az elmúlt évben egy lap tophoz, amit remekül tudunk használni tervezéshez, levelezéshez, internetezéshez. Ennek köszönhetően saját honlapunk is van: www.gportal.hu/napraforgocsoport. A kör „rendszergazdája”, Juhászné Anikó, aki rendszeresen frissíti, gondozza az oldalt, sőt foltos társainak is szívesen segít e témában.
Rendszeres találkozásainkat havonta egy alkalommal, szombaton délután tartjuk az időközben átépített, megszépített – és nem utolsó sorban akadálymentesített – házban, míg a köztes időben öntevékeny 5-6 fős kiscsoportok működnek egy-egy tagunk lakásán. A közös foglalkozások témáit félévenként a tagság javaslatai alapján állítjuk össze. Sor kerül egy-egy fontos „alaptudomány” ismétlésére, pl. kézi és gépi tűzés, szegélyek készítése, tubus a munka hátlapjára, stb., de egy-egy érdekes mintát vagy foltos tárgy készítését is megtanulhatjuk a meghívott előadótól, aki sok esetben saját csoportunk tapasztaltabb tagja. Országos vagy regionális oktatásra is delegáltunk már képviselőt, aki később az ott tanultakat átadta társainak.
Ugyancsak a közös rendezvényeken készítünk úgynevezett csoportmunkákat. Ez lehet „protokoll ajándék”, kiállítási munka, vagy jótékonysági ajándék. Bár ezek elkészítésében a kiscsoportok is kiveszik részüket. Így készültek – több alkalommal is – vidám, állatkás faliképek a kórház gyermekosztálya számára, jó néhány takaró a dévai árvaház kis lakóinak, vagy a tavaly karácsonyi takaró egy a városunkban lakó súlyosan beteg kislánynak. Ezekbe a munkákba a szép anyagokon, kedves mintákon kívül szeretetünket, együttérzésünket is „beletesszük”!
A továbbiakban szeretnénk a tanfolyamokat is csoporton belül szervezni, valamint az érdeklődők részére nyílt foglalkozásokat tartani. Szeretnénk jobban megmutatkozni a város lakossága előtt, tovább terjeszteni ezt az „egészséges fertőzést”, hogy minél több kecskeméti otthont tegyen még barátságosabbá a háziasszony által textilből készített sok-sok egyedi, különleges használati- és dísztárgy, minél többen élvezhessék velünk együtt az alkotás örömét.
Varga Kata
A csoportunk tagjai bemutatkoznak: itt
Látogatjuk az országos kiállításokat.
Saját kiállításainkon is bemutatjuk alkotásainkat.
Közös alkotások is kerülnek ki kezünk alól.
Megmutatjuk egymásnak a kis trükköket.
|